Results‎ > ‎

Midgets

We will qualify our top Three OPTI Sailors and top two c420 teams (skipper and crew must be 15 years old or younger) to compete against other sailors from 7 other regional groups in the mid Atlantic area at the Middle Atlantic Midget Championship which will be held in mid August on Long Island, NY. 

CBYRA will determine which sailors will represent our region by combining the best 2 out of 3 scores obtained at regattas designated as our “Midget Qualifiers”. These regattas will be the    Rock Hall Junior Regatta on July 11th, the Maryland State Championships on July 18th, and the Lewes Yacht Club Junior Regatta on August 9th.

Two of the Three events have taken place.  Below are the current standings.

Optimist
RHYC GIYS LYC Score
(Best 2)
Skipper Skipper
Club
1 2 3 Budington, Nicholas AYC
2 23 4 6 McAllister, Reed FBYC
5 6 2 7 Sweet, Skylor NERYC
7 13 3 10 Bendura, Joshua FBYC
4 9 13 Meek, Robby AYC
12 3 15 Braun, Guthrie FBYC
16 31 1 17 Angus, Walker FBYC
3 14 17 Cornell, Ava AYC
9 11 20 Reinecke, Kyle AYC
8 12 20 Paglee, Dylan AYC
10 16 26 Conway, Chase AYC
6 20 26 DeSimone, Willem TAYC
22 47 5 27 Angus, Bo FBYC
20 8 28 Palamaras, Nickco TAYC
25 37 8 33 Jensen, Nathan NERYC
29 43 7 36 Webb, Isabella NERYC
13 25 38 Amthor, Madeline FBYC
17 22 39 Witter, Nicole TAYC
21 19 40 Wrightson, William TAYC
15 26 41 Donald, William TAYC
33 35 9 42 O'Neill, Lauren NERYC
32 39 10 42 Shand, Robert NERYC
31 48 12 43 Dinsel, Graydon NERYC
14 32 46 Edgell, Liam TAYC
42 64 6 48 Webb, Luca NERYC
30 59 18 48 Bogdan, Brooke NERYC
18 30 48 Tollefson, Andrew AYC
19 34 53 Gallagher, R. Patrick TAYC
43 55 11 54 Cottage, Jamie NERYC
45 70 13 58 Bowman, Aiden LYC
50 73 15 65 Fletcher, Bailey LYC
46 19 65 Swain, Sean NERYC
24 41 65 Weed, Jon Jon AYC
23 42 65 Periconi, Matthew TAYC
35 40 75 Arepally, Ava TAYC
60 17 77 Yost, Katie MRYC
57 20 77 Hasenberg, Ellie MRYC
27 51 78 Richards, Graham TAYC
26 53 79 Savage, Nick GIYS
38 44 82 Conway, Campbell AYC
34 49 83 Mason, John Thomas FBYC
39 50 89 Heflin, Finley AYC
41 52 93 Ralph, Philip TAYC
14 Brewer, Cam FBYC
16 Wommack, Myles NERYC
21 Deerin, Jack MRYC
1 Sitzmann, Thomas FBYC
4 Budington, Matthew AYC
5 Martin, Alex AYC
7 Goldthwaite, Baylor FBYC
10 Bermudez de Castro, Carlos
15 Martin, Kilian AYC
17 Carty, George SSA
18 Rich, Andrew SSA
21 Wolf, Robert SSA
24 Pfrang, Kyle HYC
27 Dickinson, William AYC
28 Amaral, Cole AYC
29 McCollum, Christopher AYC
33 Corson, Nolan SSA
36 Hughes, Tyler SSA
38 Groszkowski, Anna SSA
45 Farley, Ava 0
46 Flake, Jimmy SSA
54 MacWilliams, Owen AYC/SSA
56 Pfrang, Leila HYC
58 McDonnell, Grace GIYS
61 Goodwin, Blake HYC
62 Treff, Aidan MYC
63 Marcic, Ivan MYC
65 Savage, Molly GIYS
66 Butler, Jack HYC
67 Tilton, John SSA
68 Holmon, Nicholas LYC
69 Marcic, Tatiana MYC
71 Yelk, Ivan
72 Jethwa, Molly GIYS
74 Heckler, Elizabeth MRYC
11 Peterson, Hayes TAYC
28 Kozlowski, Julia BCSC
36 Surcel-Debes, Katrina BCSC
37 Coleman, Evan BCSC
40 Bott, Owen BCSC
44 Webb, Lilliana NERYC
47 Becker, Ryan SSA
48 Williams, Wynne AYC
49 Brewer, Chase FBYC

C420

RHYC GIYS LYC Score
(Best 2)
Team Skipper
Club
1 2 2 3 Ronald, Ian/Cottage, Elizabeth NERYC
3 3 1 4 Shand, Iain/Trentham, Chris NERYC
2 5 4 6 Paskoff, Lucy/Hooper, Lachlan NEYRC
4 4 3 7 Sowa, Olivia/Bogdan, Gavin NERYC
6 8 14 Angus, Mae Wallace/Patterson, Eleanor FBYC
5 Patterson, Eleanor/Angus, Mae Wallace FBYC
1 Bruce, Sam/Salvesen, Nicholas AYC
6 Parish, Adison/Bridges, Abby TAYC
7 McElwee, Bridget/Rosner, Caitlin CSC
9 Marcic, Anthony/Marcic, Adelle MYC
10 White, Andrew/Hagan, Garrett CSCS
11 Hunter, William/Harp, Harry/Kalinski, Chiara TAYC
12 Staub, Tyler/Bisson, Bridget CSCS
13 Lobaugh, Peter/Shapiro, Max AYC
5 Rushlow, Ethan/Smith, Adam BCSC
7 Dryer, William/Smith, April BCSC
8 Yazigi, Olivia/Dryer, Marina BCSC
9 Nolan, Mary/ GIYS